0

Album tradycyjny czy kieszeniowy – jaki najlepiej wybrać?

Album tradycyjny czy kieszeniowy – jaki najlepiej wybrać?
5 (100%) 2 votes

Zdjęcia są po to, by zatrzymać magiczne chwile. Jednak, aby przetrwały należy je odpowiednio zabezpieczyć. I tutaj stajemy przed dylematem, jaki album wybrać? Czy warto zdecydować się na album tradycyjny, a może kieszeniowy? Jedno, co jest pewne i najważniejsze to fakt, że niezależnie, co wybierzemy, to album powinien być elegancki i dobrze się prezentować.

Album tradycyjny – klasyka zawsze w cenie

Zastanawiając się nad wyborem albumu warto wybrać tradycyjny album do wklejania zdjęć. Przede wszystkim taki wybór jest świetny dla miłośników ponadczasowych trendów. Warto zwrócić uwagę na jego efektowność. Wybierając np. album z czarnymi kartami możemy uzyskać świetny kontrast umieszczając na nich fotografie o jasnym tle. Oczywiście można wybrać także albumy z innymi kolorami kart. Tak naprawdę wszystko zależy od naszego gustu i preferencji. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że taki album możemy powoli projektować. To świetny wybór dla osób starszych, chcących wkleić stare zdjęcia, które nie znalazły miejsca w starych albumach, bądź po prostu wyciąć je ze starych, sfatygowanych albumów i ponownie wkleić do nowego, aby zdjęcia przetrwały kolejne dziesięciolecia. Album tradycyjny może być również świetną rozrywką dla wszystkich, którzy preferują technikę DIY, lubią ozdabiać tradycyjne albumy i dodawać do nich kronikarskie komentarze, czy też dodatkowe zdobienia. Mogą doskonale posłużyć do wklejania zdjęć dziecka z kolejnych urodzin, czy do dokumentowania ważnych wydarzeń, które mają ze sobą związek.

A może album kieszeniowy?

Swoich zwolenników ma też album kieszeniowy, który jest tani. W kieszonkach umieszcza się wybrane fotografie i tu właśnie staje się przed pierwszym dylematem. Otóż do takiego albumu można włożyć tylko i wyłącznie zdjęcia w jednym formacie, co może być dosyć problematyczne. Również ułożenie zdjęć w pionie jest trudne, jeżeli zależy nam na tym by prezentowały się estetycznie. Przez to występuje problem przy przeglądaniu takiego albumu, gdzie jedne zdjęcia są pionowe, a drugie poziome. Zatem konieczne jest tu wcześniejsze uszeregowanie zdjęć, aby obok siebie znalazły się zdjęcia w tej samej orientacji. Tego problemu nie ma w przypadku albumu do wklejania, który dzięki większym gabarytom może pozwolić na dowolne wklejanie zdjęć. Są jednak również zalety albumów kieszeniowych. Przede wszystkim możemy z niego wyciągać zdjęcia i zastępować innymi. Możemy również bardziej nieudane schować w kieszeni pod innym zdjęciem. Albo przechować je tak do czasu kupienia kolejnego albumu, aby się nie poniewierały. Zatem pozwala na stworzenie większego ładu, a jednocześnie jest to ekonomiczne rozwiązanie.

Wybór albumu ma znaczenie

Oczywiście przy wyborze albumu należy zwrócić uwagę na jakość wykonania i precyzję. W przypadku albumów kieszeniowych ważne jest, aby były szyte a nie klejone, gdyż mogą ulec uszkodzeniu. Ma to również znaczenie w przypadku chowania za kieszeń większej ilości zdjęć, gdy nie mieszczą się w albumie. Na prezent lepszy wydaje się być album na zdjęcia wklejane, gdyż praca przy uzupełnianiu takiego albumu, czy jego ozdabianiu może być dla obdarowanego formą rozrywki. W przypadku albumu do wklejania zdjęć atutem jest również twardy papier, przez co jest mniejsze prawdopodobieństwo zniszczenia, czy pogięcia kartek. Album kieszeniowy, wyposażony w folię jest bardziej wiotki przez co zdjęcia są bardziej narażone na zniszczenie. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj solidna okładka, gdyż dobrze wykonany album foliowy w twardej oprawie może być naprawdę solidny.

Album tradycyjny czy kieszeniowy – wybór należy do Ciebie

Tak naprawdę wszystko zależy od własnych preferencji. Zarówno album tradycyjny, jak i kieszeniowy ma swoje zalety. Również i cena może być dosyć podobna, szczególnie gdy zależy nam na modelach wysokiej jakości. Przewagą albumu na zdjęcie wklejane nad kieszeniowym jest fakt, że jest on bardziej sentymentalny i pełni rolę swoistego foto pamiętnika. Zatem możemy chronologicznie wklejać do niego wybrane zdjęcia dodając do nich bądź wklejając opisy. Dla osób, które nie mają czasu na tworzenie kronikarskich albumów lepszym wyborem może być album kieszeniowy, gdyż włożenie do niego zdjęć jest szybsze i zawsze można je wyciągnąć i zastąpić innymi.

Wbrew pozorom albumy nie przechodzą jeszcze do lamusa. Są ponadczasowe i są doskonałym wyborem, gdy zależy nam, by zachować wyjątkowe chwile na zawsze.

Może Ci się również spodoba