2

Jaki aparat do 2000 zł? Lustrzanka cyfrowa czy kompakt? [PYTANIE]

Jaki aparat do 2000 zł? Lustrzanka cyfrowa czy kompakt? [PYTANIE]
4.7 (94.29%) 21 votes

Dzień dobry. Od kilku miesięcy szukam aparatu dla siebie. Po wielu poszukiwaniach, przeczytaniu miliona for, książek poradników i tak dalej, mam wrażenie, że dalej jestem w punkcie wyjścia. Jestem totalnym amatorem, ale dużo podróżuję, aparat jest mi potrzebny tylko i wyłącznie do użytku własnego (krajobrazy, budynki, zwierzęta, moja córka). Zależy mi na dużym i wyraźnym zoomie, ponieważ bardzo często wyjeżdżam w góry. Maksymalny budżet to 2200 zł. Waham się pomiędzy lustrzanką cyfrową, a kompaktowym super zoomem. Prosiłabym o konkretne modele, ponieważ już sama nie wiem, które wybrać. Pozdrawiam, Ewa.

Wiadomość o takiej treści otrzymaliśmy od naszej czytelniczki Ewy. Postanowiliśmy odpowiedzieć w formie wpisu – taka wiedza może przydać się także innym. Zacznijmy od ustalenia czego tak na prawdę szuka Pani Ewa i jakie są jej wymagania.

Określamy wymagania

Jak Pani Ewa sama pisze, jest amatorem, jeżeli chodzi o fotografię. Aparat ma służyć głównie w podróżach i sytuacjach rodzinnych, czyli. krajobrazy (między innymi góry), budynki, zwierzęta oraz dzieci. Pani Ewa wspomina także o zapotrzebowaniu na spory zoom. No i najważniejsze: budżet. Do wydania mamy maksymalnie 2200 zł.

Lustrzanka cyfrowa czy kompaktowy super zoom?

W tej kwocie można spokojnie kupić już jakaś podstawową, (tzw. entry-level) lustrzankę cyfrową. Wymieńmy sobie kilka zalet oraz wad takiego rozwiązania:

  • Tryb manualny i skomplikowana obsługa – z jednej strony ogromny plus, dzięki któremu mamy pełną kontrolę na wykonywanym zdjęciem, ale z drugiej strony – Pani Ewa jest amatorką i możemy domyślać się, że raczej będzie miała problemy, przynajmniej na początku z używaniem trybów PASM. Oczywiście wszystkiego można sięnauczyć, ale eżeli nie zamierzamy używać trybu manualnego – to pierwszy znak do tego, żeby nie interesować się lustrzanką cyfrową.
  • Rozmiar – lustrzanki są najczęściej dużo większe i dużo cięższe niż kompaktowe aparaty cyfrowe, nawet te z „super zoomem”. Pani Ewa podróżuje, tak więc duży i ciężki aparat będzie zniechęcał do noszenia go.
  • Jakość zdjęć – tutaj mamy spory plus na rzecz lustrzanek. Obrazek z lustrzanki cyfrowej w przeważającej większości jest dużo lepszy, niż z aparatu kompaktowego. Jednak nie popadajmy w paranoję – największą różnicę zawsze widać w słabych warunkach oświetleniowych i przy użyciu wysokiego ISO. W sytuacjach opisanych przez Panią Ewę (krajobraz, budynki, zwierzęta, dzieci) przeważnie mamy dość dużo światła i jakość finalnego zdjęcia nie powinna znacząco się różnić.
  • Wymienne obiektywy – ogromny plus lustrzanek cyfrowych, czyli wymienna optyka. Na rynku mamy ogromną liczbę dostępnych obiektywów, zoomów i stało ogniskowych. Wydawałoby się, że to ogromny plus, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę budżet i wymagania, to możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego zestawu. W budżecie do 2200 zł można oczywiście znaleźć lustrzankę cyfrową, jednak ciężko w tym budżecie znaleźć odpowiedni obiektyw, albo konkretniej – obiektywy. Dlaczego obiektyw kitowy nie jest najlepszym pomysłem, pisaliśmy w innym artykule. Żeby sprostać wymaganiom Pani Ewy najlepiej byłoby zakupić obiektywy 17-55/2.8 oraz 70-200/2.8, jednak sam obiektyw 70-200/2.8 nie mieści się w budżecie. Zawsze pozostaje rozwiązanie z kitowym szkłem np. 18-105, jednak ogniskowa 105mm nie da prawdopodobnie Pani Ewie pożądanego przybliżenia.

Podsumowując wybór lustrzanki cyfrowej w cenie do ok. 2000 zł – da się to zrobić, jednak ze względu na wymagania Pani Ewy i zastosowanie, w jakim będzie używany aparat oraz na doświadczenie – nie polecalibyśmy zakupu lustrzanki. Jest jeden wyjątek – jeżeli Pani Ewa zamierza zająć się fotografią na poważniej i rozwijać swoją pasję (co wiąże się z kolejnymi inwestycjami, między innymi w obiektywy), to wtedy z lekką dozą niepewności możemy polecić zakup lustrzanki, ale należy być wtedy pewnym swojej decyzji. My możemy polecić:

 


Więcej na temat polecanych pierwszych lustrzanek cyfrowych znajdziecie w naszym innym artykule.

Przejdźmy więc do aparatów kompaktowych, które mieszczą się w budżecie do 2200 zł. Jeżeli interesują Was aparaty do 500 zł, lub szukacie cyfrówki do 1000 zł to zapraszamy do przeczytania naszych rankingów.
Nasze propozycje:

panasonic-lumix-dmc-fz300
Panasonic Lumix DMC-FZ300

Matryca: 12,1 Mpix, MOS 1/2.3″
Ekran: 3,0″ LCD, wizjer elektroniczny
Obiektyw: Leica, 24x zoom optyczny, 25–600 mm (odpowiednik 35 mm), f/2.8
Stabilizacja obrazu: TAK
ISO: 80 – 6400
Inne: Tryby PASM, WiFi, NFC, RAW, Filmy 4k

Kliknij i sprawdź cenę

 

 

canon-powershot-sx60-hs

 

Canon PowerShot SX60 HS

Matryca: 16,1 Mpix, CMOS, 1/2.3″
Ekran: 3.0″ TFT, wizjer elektroniczny
Obiektyw: 65x zoom optyczny, 21–1365 mm (odpowiednik 35 mm), f/3.4-6.5
Stabilizacja obrazu: TAK
ISO: 100 – 3200
Inne: Tryby PASM, WiFi, NFC, RAW, Filmy FullHD, Możliwość sterowania smatfonem

Kliknij i sprawdź cenę

 

 

nikon_coolpix_b700


Nikon COOLPIX B700

Matryca: 20,3 Mpix, CMOS, 1/2.3″
Ekran: 3.0″ TFT, wizjer elektroniczny
Obiektyw: Nikkor, 60x zoom optyczny, 24–1440 (odpowiednik 35 mm), f/3.3-6.5
Stabilizacja obrazu: TAK
ISO: 100 – 3200
Inne: Tryby PASM, WiFi, NFC, RAW, Filmy 4k

Kliknij i sprawdź cenę

 

 

Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej kompaktowych aparatów cyfrowych w cenie do 2200 zł.

Mamy nadzieję, że chociaż odrobinę pomogliśmy w wyborze sprzętu. Życzymy samych udanych kadrów!

Może Ci się również spodoba