0

Na co trzeba zwracać uwagę przy robieniu zdjęć?

Na co trzeba zwracać uwagę przy robieniu zdjęć?
Oceń

Wiele początkujących osób pyta o to – na co warto zwracać szczególną uwagę podczas robienia zdjęć. Dlatego też postanowiliśmy przygotować artykuł poświęcony właśnie podstawowym zagadnieniom związanym z fotografią i wideofilmowaniem.

Pierwszy bardzo ważny element, który trzeba mieć na uwadze przy robieniu zdjęć i wideofilmowaniu, to oświetlenie. Największy problem pojawia się późnymi porami, gdy tracimy naturalne oświetlenie, jakim są promienie słoneczne. Dlatego też pamiętaj, aby szukać światła, które pada na obiekt, jaki chcemy uwiecznić. Jeśli chcesz wykonać zdjęcie świetnej jakości, to światło powinno znajdować się za, a nie przed kadrem. Zrób wiele zdjęć, aby później wybrać to, w którym światło pada najkorzystniej. Jeśli filmujesz lub fotografujesz przyrodę, to warto to robić popołudniu. Oczywiście możesz także starać się o świetne ujęcia w czasie wschodu i zachodu słońca. Jeśli fotografujesz portrety, to idealnie sprawdzi się lekko rozproszone, miękkie światło. Nowsze aparaty posiadają wiele funkcji, które pomogą nam określić czy zdjęcie jest odpowiednio naświetlone lub czy niektóre części fotografii nie zostały prześwietlone.

Postawa przy robieniu zdjęć koniecznie musi być stabilna. Pozycja lekko ugięta w kolanach, a stopy płasko położone na podłożu. Wykorzystaj otoczenie, aby zwiększyć stabilność np. opierając się o coś lub wyposaż się w odpowiednie statywy, które znacząco ułatwią Ci realizację fotografii. Wdech wykonuj chwilkę przed momentem gdy będziesz zwalniał migawkę.

Zapoznaj się dokładnie z zasadami kadrowania, abyś nie ucinał ważnych elementów, które spowodują, że zdjęcie straci na atrakcyjności. Po zrobieniu fotografii sprawdź czy ujęcie jest odpowiednie, a w razie wątpliwości zrób kolejne zdjęcia.

Pamiętaj aby tło nie odciągało uwagi od naszego punktu centralnego, który chcemy uwiecznić na zdjęciu. Wiele niepotrzebnych elementów w tle może zburzyć cały odbiór, przez co zdjęcie nie będzie atrakcyjne dla odbiorcy.

Jeśli będziesz fotografował krajobraz, to linię horyzontu ustaw na poziomie 1/3 od góry lub dołu ujęcia. W fotografii zazwyczaj symetria, gdzie obiekt zainteresowania znajduje się w punkcie centralnym kadru, nie sprawdza się zbyt dobrze.

Jeżeli chciałbyś skorzystać z profesjonalnych usług artystycznej fotografii w Krakowie, to zapraszamy do BartCaban.

Może Ci się również spodoba