obiektyw kitowy 0

Najlepszy obiektyw dla początkującego fotografa

Najlepszy obiektyw dla początkującego fotografa
4.8 (96%) 20 votes

Kupując pierwszą lustrzankę cyfrową zazwyczaj wybór pada na zestaw body + kit, czyli sam aparat oraz dołączony do zestawu „podstawowy” obiektyw. Po takim zakupie zazwyczaj jesteśmy wniebowzięci, robimy setki zdjęć i cieszymy się z nowego sprzętu, ale przychodzi taki moment, kiedy chcemy więcej, zaczyna nam czegoś brakować, chcielibyśmy robić jeszcze lepsze zdjęcia i próbować nowych rzeczy. Wtedy okazuje się, że kitowy obiektyw dołączony w zestawie z naszym aparatem jest za ciemny, nie możemy uzyskać płytkiej głębi ostrości, czy upragnionego efektu rozmycia tła.

Co to jest obiektyw kitowy?

Obiektyw kitowy to obiektyw, który przez producenta dołączany jest w zestawie do lustrzanki cyfrowej. Przeważnie ma ogniskową w przedziale 18-105mm i przysłonę f/3.5-5.6. Zakres ogniskowej pozwala na wykonywanie zarówno szerokich kadrów, nadaje się na przykład do fotografowania krajobrazów, ale także dość wąskich kadrów, zbliżeń i na przykład portretów. Jednak obiektyw kitowy jest dość ciemny i nie możemy nim uzyskać płytkiej głębi ostrości, przez co nasze fotografie nie wyglądają tak dobrze, jak byśmy chcieli. Podobnie sprawa ma się, gdy mamy niedobór światła – obiektywem kitowym ciężko zrobić dobre zdjęcie w słabych warunkach oświetleniowych. W takim przypadku musimy albo wydłużyć czas naświetlania, co może grozić poruszonym zdjęciem lub zwiększyć wartość ISO, co może skutkować brzydkim szumem na zdjęciu.

A jak wyglądają kitowe obiektywy? Poniżej krótkie zestawienie najpopularniejszych kitowych obiektywów.

Nikon:

 

 

Canon:

 

Jaki obiektyw zamiast kita?

Na rynku dostępna jest ogromna liczba przeróżnych obiektywów. Niestety – większość z nich kosztuje dość sporo i doskonale rozumiemy, że dla początkującego fotoamatora wydatek rzędu 2000 – 5000 zł na obiektyw to za wiele. Skupimy się więc na dość tanich, ale bardzo przyzwoitych obiektywach. Część z nich to będą obiektywy stało ogniskowe, czyli takie, które mają jedną ogniskową i nie pozwalają na zoomowanie, ale za to charakteryzują się dużym otworem przysłony (f/1.8), czyli są jasne. Pokarzemy też alternatywę dla kitowego obiektywu w postaci zoomów o świetle f/2.8. Oczywiście to, jaki obiektyw wybierzecie zależy wyłącznie od Was i tego, jakie zdjęcia chcecie robić.

Jasne zamienniki obiektywu kitowego w systemie Nikon:

tamron-17-50-f2_8-di_II_VCTamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF)
Ogniskowa: 17-50 mm
Światło: f/2.8
Sprawdź cenę i zobacz szczegółowy opis

 

Tamron 17-50mm f/2.8 to idealne szkło na zastępstwo dla kitowego obiektywu. Jest to zoom, który ma podobny zakres ogniskowej do większości obiektywów kitowych, jednak stałe światło f/2.8 pozwala na znacznie więcej. Szkło sprawdzi się świetnie zarówno przy fotografowaniu krajobrazów, przy portretach, przy fotografii reporterskiej oraz w codziennym zastosowaniu. Jest to obiekty często wybierany przez początkujących fotografów ślubnych. Na rynku dostępna jest także nowsza, ale odrobinę droższa wersja ze stabilizacją obrazu – sprawdź cenę i przeczytaj opis.

nikon-nikkor-35mm-f-1-8g-a-fs-dx
Nikkor 35mm f/1.8G AF-S DX
Ogniskowa: 50mm
Światło: f/1.8
Sprawdź cenę i zobacz szczegółowy opis

 

Nikkor 35 mm f/1.8 to bardzo podstawowe i standardowe szkło. 35mm uważane jest za totalnie podstawową ogniskową, która świetnie sprawdzi się w zastosowaniu reporterskim, ogólnym i codziennym. Jest to ogniskowa po środku zakresu ogniskowych większości obiektywów kitowych, tak wiec łatwo sprawdzić, czy taka ogniskowa będzie nam pasowała. Światło f/1.8 pozwala na uzyskanie płytkiej głębi ostrości oraz przyjemnego dla oka bokehu. Obiektyw bardzo ładnie rysuje i ciężko doszukać się w nim jakichś większych Was. Obowiązkowa pozycja w torbie każdego fotografa. Ciekawostka: Nikkor 35mm f/1.8 pomimo, iż jest obiektywem przeznaczonym dla matryc formatu APS-C, to świetnie radzi sobie także na pełnej klatce – przy pełnym otworze zostawiając tylko lekką, subtelną i ładną winietę.

nikon-nikkor-af-50mm-f-1-8-dNikkor AF 50mm f/1.8 D
Ogniskowa: 50mm
Światło: f/1.8
Sprawdź cenę i zobacz szczegółowy opis

 

 

Kolejny obiektyw z kultową ogniskową, tym razem 50 mm. Ogniskowa uważana kiedyś za idealną do portretów (dzisiaj sugeruje się 85mm+), która sprawdzi się także idealnie przy fotografii streetowej i reporterskiej. Bardzo tani (sprawdź cenę) oraz uniwersalny obiektyw. Sprawdzi się zarówno u fotoamatora z matrycą APS-C, jak i u profesjonalnego fotografa z body pełno klatkowym. Polecamy!

Jasne zamienniki obiektywu kitowego w systemie Canon:

tamron-17-50-f2_8-di_II_VCTamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF)
Ogniskowa: 17-50 mm
Światło: f/2.8
Sprawdź cenę i zobacz szczegółowy opis

 

Identyczny obiektyw jak wyżej, z tym, że w wersji Canon. Tutaj także dostępna jest odrobinę droższa wersja ze stabilizacją obrazu – sprawdź cenę.

canon-ef-50mm-f-1-8ii

Canon EF 50mm f/1.8 II
Ogniskowa: 50 mm
Światło: f/1.8
Sprawdź cenę i zobacz szczegółowy opis

 

Canona wersja obiektywu o ogniskowej 50mm i świetle f/1.8. Świetne szkło i obowiązkowa pozycja dla każdego fotografa.

canon-ef-50-mm-f-1-8-stm
Canon EF 50mm f/1.8 STM
Ogniskowa: 50 mm
Światło: f/1.8
Sprawdź cenę i zobacz szczegółowy opis

 

Nowsza, wersja standardowego obiektywu 50mm o świetle f/1.8 od Canona.

 

Powyższe obiektywy to nasze propozycje i świetny pomysł na dobry start w przygodę w fotografii. Pozwolą one Wam na uzyskanie znacznie lepszych zdjęć w porównaniu do fotografii wykonanych obiektywem kitowym. Pamiętajcie, że obiektywy to dobra inwestycja – nawet jeśli zmienicie body, to Wasze obiektywy z Wami zostaną i będą Wam służyć przez długie lata. Oczywiście, jeżeli macie większy budżet, możecie zainwestować w lepsze i jaśniejsze obiektywy – tutaj macie listę obiektywów systemu Nikon, a tutaj systemu Canon.

 

Może Ci się również spodoba