0

Efekt czerwonych oczu – jak usunąć czerwone oczy na zdjęciu?

Efekt czerwonych oczu – jak usunąć czerwone oczy na zdjęciu?
4.5 (89.09%) 11 votes

Skąd się bierze i jak powstaje niepożądany efekt czerwonych oczy na zdjęciach? Od czego zależy i jak z nim walczyć? Czerwone oczy na zdjęciach mogą zepsuć zdjęcie i umówmy się – jest to bardzo irytujący problem, szczególnie w momencie kiedy nie wiemy jak on powstaje i jak się go skutecznie pozbyć. W tym artykule postaramy się wytłumaczyć Wam skąd się bierze efekt czerwonych oczu na zdjęciach (będzie trochę teorii), co możemy zrobić, aby usunąć czerwone oczy ze zdjęcia oraz co robić, aby efekt czerwonych oczy na zdjęciach nie występował.

Dlaczego na zdjęciach wychodzą czerwone oczy?

Żeby wyjaśnić to zjawisko musimy przedstawić Wam odrobinę teorii. Efekt czerwonych oczy powstaje najczęściej, gdy wykonujemy zdjęcie w słabych warunkach oświetleniowych. Efekt ten występuje tylko przy użyciu lampy błyskowej i najczęściej możemy go zaobserwować fotografując tańszymi aparatami. Dlaczego tak się dzieje? Czerwone oczy na zdjęciach to efekt odbicia się światła lampy błyskowej od dna oka – odbite światło flasha wraca do aparatu. Światło odbite od dna oka przyjmuje barwę czerwona ze względu na dużą ilości rodoksyny, czyli czerwonego barwnika, który występuje w siatkówce ludzkiego oka. Warto wiedzieć, że efekt ten przybiera na sile zwłaszcza wtedy, kiedy osoba fotografowana ma szeroko otwarte źrenice (to właśnie dzięki temu światło może odbić się od dna oka) oraz w momencie, kiedy lampa błyskowa znajduje się blisko osi obiektywu (przez to odbite światło może wylądować w naszym obiektywie).

efekt-czerwonych-oczu-1

Powyższa ilustracja pokazuje w schematyczny sposób jak światło lampy błyskowej odbija się od dna oka i wraca do obiektywu, dając w ten sposób niechciany efekt czerwonych oczy na zdjęciu.

Jak pozbyć się efektu czerwonych oczu na zdjęciach?

Czerwone oczy ze zdjęcia można usunąć programowo, jednak najpierw skupmy się na tym jak zapobiegać ich powstawaniu, bo jak powszechnie wiadomo lepiej likwidować przyczyny, a nie skutki. Metod jest kilka. Jedną z nich, często stosowaną przez producentów aparatów jest włączenie odpowiedniego trybu wbudowanej lampy błyskowej. Tryb ten najczęściej polega na tym, że zanim aparat wykona zdjęcie ułamki sekund wcześniej lampa wykonuje przedbłyski, które powodują zwężenie się źrenic, dzięki czemu światło, które wpadnie do oka ma utrudnioną z niego ucieczkę. Prezentuje to poniższy schemat:

efekt-czerwonych-oczu-2

 

Jednak są też inne sposoby. Prostym sposobem, dzięki któremu nie tylko pozbędziemy się efektu czerwonych oczu na zdjęciu, ale przy okazji będziemy mieli możliwość ciekawszego oświetlenia fotografowanej osoby to użycie lampy zewnętrznej. Dzięki odsunięciu palnika lampy błyskowej od osi obiektywu likwidujemy ryzyko odbicia się światła od dna oka i jego powrotu do obiektywu, co prezentuje poniższy schemat:

efekt-czerwonych-oczu-3

 

Jeszcze lepszą praktyką jest mocniejsze rozproszenie światła, które możemy uzyskać przez odbicie światła błyskowego od otaczających nas powierzchni, np. ściany, a najczęściej sufitu. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się czerwonych oczu na zdjęciach, ale także uzyskamy bardziej miękkie, przyjemniejsze oświetlenie niż w przypadku świecenia na wprost. Prezentuje to poniższy schemat:

efekt-czerwonych-oczu-4

 

Oczywiście nie do każdego aparatu możemy zastosować zewnętrzną lampę błyskową, ponieważ nie każdy aparat posiada odpowiednie złącze – najpopularniejsze złącze to tzw. „gorąca stopka”. Poniżej prezentujemy kilka lamp błyskowych – przed zakupem koniecznie sprawdź, czy dana lampa będzie pasować i współpracować z Twoim aparatem.

Programy do usuwania czerwonych oczu

Zrobiliśmy zdjęcie, na którym fotografowana osoba ma czerwone oczy. Stało się. Czy takie zdjęcie musi koniecznie wylądować w koszu? Niekoniecznie. Zwłaszcza, jeżeli taka fotografia ma być pamiątką rodzinną lub po prostu nie jest profesjonalną fotografią. Można posłużyć się dostępnymi na rynku programami (darmowymi lub płatnymi), które pomogą nam usunąć czerwone oczy ze zdjęcia. Nie jest to oczywiście idealne rozwiązanie – większość z nich opiera się na usunięciu czerwonych „plam” i zastąpienie ich czarnymi lub ciemnymi plamami. Dzięki temu zdjęcie wygląda zdecydowanie lepiej, ale nie uzyskamy w ten sposób barwy oczu fotografowanej osoby.

Pierwszą opcją, którą mamy do dyspozycji jest usuwanie czerwonych oczu już z poziomu aparatu – dzięki temu nie musimy instalować i używać oprogramowania, a otrzymamy w miarę poprawne zdjęcie prosto z aparatu. Wiele współczesnych aparatów ma taką opcję wbudowaną w menu. Aby znaleźć taką opcję proponujemy przeczytanie instrukcji obsługi aparatu lub poszukanie odpowiednich opcji bezpośrednio w menu. Niestety my w tej kwestii za dużo nie pomożemy z racji tego, że każdy producent, a nawet każdy model aparatu może mieć takie opcje w innym miejscu lub funkcjonować mogą one odrobinę inaczej, dlatego odsyłamy Was do instrukcji Waszego aparatu fotograficznego.

Kolejną opcją jest skorzystanie z oprogramowania dostępnego na komputery. Programy takie działają w podobny sposób, czyli zastępują czerwone „plamy” na oczach ciemnymi punktami. Niektóre programy pozwalają także na „doklejenie” tęczówki w wybranym kolorze, jednak takie rozwiązanie nie zawsze wygląda naturalnie i dobrze. Jeżeli chodzi o wybór oprogramowania, to jest on ogromny. Zaczynając od dedykowanych programów, które służą wyłącznie do redukcji efektu czerwonych oczu, aż po zaawansowane i profesjonalne oprogramowanie do obróbki zdjęć, które jako jedną z opcji ma właśnie usuwanie niechcianego efektu. Tak wiec jeżeli korzystacie z jakiegoś programu graficznego do obróbki swoich zdjęć to prawdopodobnie znajdziecie w nim odpowiednią opcję.

Podsumowując – efekt czerwonych oczu na zdjęciach to bardzo niepożądany efekt, którego każdy fotograf chce uniknąć. Czerwone oczy możemy usunąć praktycznie dowolnym programem graficznym lub nawet używając wbudowanych w aparat funkcji edycji zdjęć, jednak zdecydowanie lepiej jest unikać powstawania efektu czerwonych oczu, niż go usuwać z gotowego zdjęcia. Sposoby na uniknięcie powstania czerwonych oczu na zdjęciach są w zasadzie dwa: odsunięcie źródła światła od osi obiektywu (np. poprzez użycie dodatkowej lampy błyskowej lub odbicie światła) lub zmniejszenie źrenic fotografowanej osoby (np. poprzez użycie lampy błyskowej w trybie redukcji czerwonych oczu, która wykona dodatkowe przedbłyski).

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące tego tematu – zapraszamy do kontaktu lub komentowania!

Może Ci się również spodoba