0

Obiektyw kitowy

Obiektyw kitowy
5 (100%) 10 votes

Niedawno opublikowaliśmy artykuł o tym, jaki obiektyw jest najlepszy dla fotoamatora, gdzie (zresztą całkiem słusznie) stwierdziliśmy, że kitowe obiektywy są bardzo uniwersalne, ale jeśli coś jest do wszystkiego to jest do… niczego. Podtrzymujemy to zdanie, jednak dzisiaj przyjrzymy się odrobinę dogłębniej tematyce obiektywów kitowych, jakości ich wykonania, jasności i ich zastosowaniu w codziennym (i nie tylko) życiu.

Co znaczy „obiektyw kitowy”?

Pisaliśmy o tym już w ostatnim artykule, ale warto jeszcze raz przypomnieć ten temat. Obiektyw kitowy to taki obiektyw, który producent dodaje w zestawie razem z aparatem. Sama nazwa „obiektyw kitowy” pochodzi od „kit”, czyli (z ang.) „zestaw”. Producenci lustrzanek cyfrowych z niższej półki cenowej doskonale wiedzą, że dużo łatwiej sprzedać taki zestaw (lustrzanka + obiektyw) niż te dwa produkty oddzielnie. Szczególnie, że takie zestawy są zazwyczaj tańsze niż oddzielnie kupowana lustrzanka i obiektyw kitowy. Obiektywy kitowe mają zazwyczaj bardzo szeroki zakres ogniskowej w przedziale ok. 18-105mm i przysłonę f/3.5-5.6. W tym momencie każdemu kupującemu powinna zapalić się w głowie lampka ostrzegawcza, bo skoro obiektyw jest uniwersalny i ma poradzić sobie ze wszystkim to.. prawdopodobnie poradzi sobie, ale nie tak dobrze jak odpowiednio dobrany, profesjonalny obiektyw. Ale czy jest tak na pewno?

Więcej światła proszę!

Obiektywy kitowe mają zazwyczaj przysłonę w przedziale f/3.5-5.6, przez co nie możemy uzyskać płytkiej głębi ostrości, ani tak zwanego efektu rozmytego tła. Z tego powodu możemy mieć także problem z poprawnym naświetleniem fotografii w słabych warunkach oświetleniowych. Jeżeli nie możemy już szerzej otworzyć przysłony – zostaje nam tylko wydłużanie czasu naświetlania, co może skutkować poruszonym zdjęciem lub podnoszenie wartości ISO, co z kolei może skutkować brzydkim szumem na zdjęciu. Tak więc stosunkowo mały maksymalny otwór przysłony w obiektywach kitowych to tak naprawdę ich największy problem.

Szeroki kadr – wąski kadr

Uniwersalność obiektywów kitowych ma jednak mimo wszystko swoje plusy. Dzięki dość szerokiemu zakresowi ogniskowej, zazwyczaj w przedziale 18-105mm, zyskujemy bardzo uniwersalny zoom. Dzięki możliwości płynnej regulacji ogniskowej możemy w mgnieniu oka przejść z bardzo szerokiego kadru do bardzo wąskiego – bez konieczności zmieniania obiektywu. Niewątpliwą zaletą takich obiektywów jest jest też to, że wybierając się na spacer czy sesję możemy zabrać ze sobą jeden zestaw – body + obiektyw, a nie cały zestaw obiektywów. Zyskujemy więc nie tylko na szybkości, ale także na wadze – zestaw z jednym obiektywem kitowym będzie ważył dużo mniej niż zestaw z 2-3 obiektywami.

Czy muszę zmienić obiektyw kitowy na inny?

Odpowiedź na to pytanie zależy tak naprawdę od kilku rzeczy: co zamierzasz fotografować i jak często, jaki jest główny temat i cel twoich fotografii oraz.. od Twojego budżetu. Obiektyw kitowy świetnie sprawdzi się w codziennej, rodzinnej, imprezowej czy sporadycznej fotografii. Jeżeli więc kupiliście aparat po to, aby fotografować swoje dziecko, robić zdjęcia na imprezach ze znajomymi czy żeby uwiecznić swoje wakacje na fotografiach, obsługa aparatu sprowadza się do trybu AUTO i nie zamierzasz zarabiać na fotografii – obiektyw kitowy prawdopodobnie będzie dla Ciebie w zupełności wystarczający.

Niska cena – największa zaleta

Nie ukrywajmy, że największą zaletą obiektywów kitowych jest ich cena. Najczęściej traktujemy je jako gratis do aparatu, a nawet jeśli kupujemy je oddzielnie – są po prostu tanie i to jest ich największa zaleta. Przyjrzyjmy się cenom oraz parametrom obiektywów kitowych z systemu Nikon oraz Canon:

Nikon:

 

nikon-nikkor-af-s-dx-55-200mm-f-4-5-6g-ed-vr-ii
Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G A fS VR DXSprawdź parametry i cenę

 

 

nikon-nikkor-af-s-dx-18-105mm-f-3-5-5-6g-ed-vr
Nikkor AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VRSprawdź parametry i cenę

 

Canon:

 

canon-e-fs-18-55mm-f-3-5-5-6-is-stm-8114b005
Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS STMSprawdź parametry i cenę

 

canon-e-fs-18-55mm-f-3-5-5-6-is-ii-5121b005
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS IISprawdź parametry i cenę

 

canon-ef-s-18-135-mm-f-3-5-5-6-is-stm
Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS STMSprawdź parametry i cenę

 

Obiektyw kitowy – najlepszy obiektyw na początek

Jeżeli planujecie rozwój swojego hobby, jakim jest fotografia, a może nawet chcecie potraktować fotografię jako źródło zarobku to prędzej czy później na pewno zmienicie obiektyw kitowy na zestaw obiektywów stałoogniskowych lub po prostu dużo jaśniejsze zoomy. Jeżeli zastanawiacie się, na jaki obiektyw zmienić kita – zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym proponujemy najlepsze obiektywy dla początkujących fotografów. Jeżeli jednak kupiliście lustrzankę cyfrową z obiektywem kitowym i nie planujecie kariery zawodowej jako fotograf, a aparat będzie służył Wam do fotografowania rodziny, znajomych, imprez, dzieci czy wakacji – fotografujcie obiektywem kitowym, a o zmianie na inny obiektyw pomyślcie dopiero, gdy naprawdę zauważycie, że obiektyw kitowy ogranicza waszą kreatywność i negatywnie wpływa na Wasze zdjęcia.

Może Ci się również spodoba