0

TOP 10: Ranking – Najlepsze aparaty kompaktowe 2017

TOP 10: Ranking – Najlepsze aparaty kompaktowe 2017
4.2 (83.33%) 6 votes

Cyfrowe aparaty kompaktowe to nadal bardzo popularny temat wśród amatorów (ale nie tylko!) fotografii. Dzisiaj przyjrzymy się najlepszym modelom dostępnym na rynku w 2017 roku.

Zmiany na rynku aparatów kompaktowych

Rynek aparatów kompaktowych jak i same cyfrówki zmieniły się diametralnie na przestrzeni kilku ostatnich lat. Smartfony, a konkretniej ich popularność oraz możliwości wbudowanych w nie aparatów, wyparły z rynku tak zwany segment „entry-level”, czyli najprostsze i zarazem najtańsze aparaty kompaktowe. Wydaje się to dość logiczne, bo po co dla typowego użytkownika dodatkowe urządzenie w postaci aparatu cyfrowego, jeżeli podobnej klasy (a czasami nawet lepsze!) zdjęcia może wykonać smartfonem. Producenci kompaktowych cyfrówek zmienili więc strategię porzucając rynek tanich aparatów na rzecz wprowadzania aparatów droższych, ale dających przy okazji większe możliwości i po prostu robiących lepsze zdjęcia, szczególnie w ciężkich warunkach oświetleniowych.

Czego w tej chwili oczekujemy po cyfrowym aparacie kompaktowym?

Od kompaktu oczekujemy po prostu czegoś więcej niż po aparacie w smartfonie. Oczekujemy przede wszystkim lepszych zdjęć w każdych warunkach. Jak więc producenci starają się sprostać naszym wymaganiom? Obecnie cyfrowe aparaty kompaktowe posiadają coraz większą (fizycznie, ale i rozdzielczością) matryce, dzięki czemu mogą produkować większe (rozdzielczość) oraz mniej zaszumione zdjęcia. Obiektywy wbudowane w takie aparaty są coraz jaśniejsze, mają różne zakresy ogniskowych (od ultra wide angle po ultra zoom). Kompakt, z samej nazwy, powinien też być niewielki – jeżeli rozmiar (ani budżet) nie gra roli, to warto zainteresować się lustrzanką cyfrową. Kolejną ważną funkcją, którą posiada coraz więcej aparatów kompaktowych jest WiFi, dzięki któremu możemy połączyć się ze smartfonem i zaraz po wykonaniu zdjęcia udostępnić je na Facebooku, czy Instagramie.

Cyfrowy aparat kompaktowy – właściwie dla kogo i po co?

Jaki aparat wybrać? Lustrzankę czy kompakt, a może bezusterkowca? Z tym problem nosi się wielu osób – po części na ten problem odpowiedzieliśmy w TYM artykule. Skupmy się w tym tekście wyłącznie na aparatach kompaktowych. Ich główną zaletą i przewagą jest rozmiar, prostota użytkowania (w tym różne tryby automatyczne), odporność i cena. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, dla których smartfon to za mało, ale zdjęcia robią raczej okazjonalnie i głównie w celu pamiątkowym. Najczęściej takie aparaty służą do robienia zdjęć na wakacjach czy imprezach. Jeżeli chcesz zajmować się fotografią profesjonalnie – pomyśl może o czym więcej niż kompakt – chociaż na początek dobry kompakt też będzie dobry!

Jakie aparaty kompaktowe polecamy?

Poniżej krótka lista, na której znajdziecie różne modele w różnych przedziałach cenowych i do różnych zastosowań, warunków i zdjęć. Kolejność jest przypadkowa – ciężko jest wybrać najlepszy aparat zważywszy na to, że każdy ma odrobinę inne wymagania i dla każdego inne funkcje będą priorytetem. Zapraszamy do lektury.

 

Fujifilm X100F

Może nie jest to najtańsza opcja (sprawdź cenę) i nie wszyscy traktują ten aparat jako kompaktowy ze względu na jego nie najmniejsze wymiary, jednak jeżeli szukasz zaawansowanego aparatu, który produkuje świetny obrazek – to świetna propozycja dla Ciebie. Aparat wyposażony jest w stałoogniskowy obiektyw (dla części z Was może być to spora wada) o ogniskowej (odpowiednik) 35mm i świetle f/2.0, który w połączeniu z dużą (jak na kompakt) matrycą APS-C daje niesamowite rezultaty. Warto też wspomnieć o niesamowitym wizjerze hybrydowym, dzięki któremu fotografowanie tym aparatem to czysta przyjemność. Żeby wydobyć z tego aparatu wszystko co potrafi potrzebował będziesz trochę wiedzy, dlatego może nie jest to najlepszy aparat dla totalnego amatora, jednak kupując go na pewno się nie zawiedziesz.

Kliknij – sprawdź parametry i cenę!

Matryca: APS-C CMOS, 24.3MP
Obiektyw: 23mm f/2.0
Ekran: 3″, 1040 tys. pkt.
Filmy: 1080p
Zdjęcia seryjne: 8fps
Wizjer: Hybrydowy optyczny/EVF

Zalety:
+ wygląd 🙂
+ Hybrydowy wizjer

Wady:
– filmy max 1080p
– stała ogniskowa 23mm

 

Canon PowerShot G9 X Mark II

Na rynku dostępnych jest wiele aparatów kompaktowych z 1 calową matrycą, czym więc wyróżnia się ten Canon? Jest dość mały, nawet jak na swoją klasę i bardzo prosty w użyciu. Obiektyw, a konkretniej jego ogniskowa może nie powala, ale dzięki temu obiektyw jest „płaski”, a aparat mały. Jeżeli szukasz fajnego aparatu kompaktowego, który produkuje dobry obrazek, jest prosty w obsłudze i pozwala na szybkie przesłanie fotek na telefon – to dobry wybór dla Ciebie.

Kliknij – sprawdź parametry i cenę!

Matryca: 1″, 20,1MP
Obiektyw: 28-84mm, f/2.0-4.9
Ekran: 3″, dotykowy, 1040 tys. pkt.
Filmy: 1080p
Zdjęcia seryjne: 8.2fps
Wizjer: brak

Zalety:
+ rozmiar
+ łatwość obsługi

Wady:
– filmy max 1080p
– ograniczony zoom

 

Panasonic Lumix TZ100

Panasonic jest twórcą całego segmentu aparatów idealnych dla podróżujących – aparatów na tyle małych, że spokojnie zmieszczą się w kieszeni, ale mimo to oferują potężny zoom. Aparat, w odróżnieniu od niższych modeli tego producenta, wyposażono w 1 calową matrycę (porównujemy głównie do TZ70), a dzięki mniejszemu zagęszczeniu pikseli na cal możliwe jest uzyskanie lepszego obrazka nawet przy wysokim ISO. Wbudowany elektroniczny wizjer może nie jest idealny, ale na pewno pomaga w odpowiednim kadrowaniu szczególnie w słoneczny dzień, kiedy to słońce odbija nam się w wyświetlaczu.

Kliknij – sprawdź parametry i cenę!

Matryca: 1″, 20,1MP
Obiektyw: 25-250mm, f/2.8-5.9
Ekran: 3″, dotykowy, 1040 tys. pkt.
Filmy: 4K
Zdjęcia seryjne: 10fps
Wizjer: EVF

Zalety:
+ matryca
+ zoom

Wady:
– mały elektroniczny wizjer
– nieodchylany ekran

 

Sony RX100 V

W Sony RX100 V otrzymujemy przede wszystkim dobrą, 1 calową matrycę, która umożliwia filmowanie w 4k, robienie zdjęć seryjnych z prędkością 24 klatek na sekundę oraz możliwość 40x zwolnienia filmu (slow motion). W aparacie mamy także wbudowany elektroniczny wizjer. Nie jest to na pewno najtańsza opcja, ale jeżeli szukacie małego aparatu kompaktowego z ogromnymi możliwościami to warto się mu przyjrzeć bliżej.

Kliknij – sprawdź parametry i cenę!

Matryca: 1″, 20,1MP
Obiektyw: 24-70mm, f/1.8-2.8
Ekran: 3″, odchylany, 1228,8 tys. pkt.
Filmy: 4K
Zdjęcia seryjne: 24fps
Wizjer: EVF

Zalety:
+ 4k i zdjęcia seryjne
+ wizjer elektroniczny

Wady:
– drogi
– brak ekranu dotykowego

 

Panasonic Lumix LX100

Duża matryca w małym aparacie? To w skrócie Panasonic Lumix LX100. Niepozorne rozmiary tego aparatu kryją w sobie matrycę formaty Micro 4/3. Co więcej – na obiektywie znajdziemy „tradycyjny” pierścień sterownia przysłoną, pokrętło sterowania czasem migawki na aparacie a do tego elektroniczny wizjer. Jasny obiektyw, możliwość filmowania w 4k – to naprawdę dobry aparat kompaktowy.

Kliknij – sprawdź parametry i cenę!

Matryca: Micro 4/3 12,8MP
Obiektyw: 24-75mm, f/1.7-2.8
Ekran: 3″, odchylany, 921 tys. pkt.
Filmy: 4K
Zdjęcia seryjne: 11fps
Wizjer: EVF

Zalety:
+ Duża matryca, mały aparat
+ „tradycyjne” przyciski

Wady:
– podatność na flary
– brak ekranu dotykowego

 

Sony RX10 III

Druga wersja Sony RX10 posiadała obiektyw o ogniskowej 24-600mm f/2.8, w wersji trzeciej Sony postanowiło zmienić obiektyw na jeszcze dłuższy (większy zoom!) – 24-600mm. Większa ogniskowa wymusiła rezygnację z stałej przysłony f/2.8 na rzecz zakresu f/2.8-4.0, ale przy takim zakresie zoomu to nas nie dziwi. Dobra matryca, która rejestruje dużo detali i radzi sobie całkiem dobrze na wysokim ISO to zdecydowany atut tego aparatu. Świetny aparat, jednak jest dość duży (odrobinę udaje lustrzankę) i, niestety, dość drogi, szczególnie jak na nasze polskie warunki (sprawdź cenę).

Kliknij – sprawdź parametry i cenę!

Matryca: 1″ 20,2MP
Obiektyw: 24-600mm, f/2.4-4.0
Ekran: 3″, odchylany, 1230 tys. pkt.
Filmy: 4K
Zdjęcia seryjne: 14fps
Wizjer: EVF

Zalety:
+ Świetna matryca
+ Zoom!

Wady:
– cena
– wymiary

 

Panasonic Lumix LX15

Panasonic świetnie sobie radzi na rynku kompaktów – przykładem jest chociażby Luimix LX15 – świetna funkcjonalność, dobre parametry za niewygórowaną cenę (sprawdź cenę). Może nie jest to aparat najwygodniejszy w trzymaniu oraz nie posiada wizjera, ale świetny obiektyw 24-72mm o maksymalnym otworze przesłony f/1.4, celny i bardzo szybki autofocus, możliwość nagrywania filmów w 4K czynią z Lumixa LX15 propozycję wartą rozważenia.

Kliknij – sprawdź parametry i cenę!

Matryca: 1″ 20,1MP
Obiektyw: 24-72mm, f/1.4-2.8
Ekran: 3″, dotykowy, 1040 tys. pkt.
Filmy: 4K
Zdjęcia seryjne: 14fps
Wizjer: brak

Zalety:
+ obiektyw
+ szybki i celny autofocus

Wady:
– nieergonomiczny
– brak wizjera

 

Sony WX220

Sony WX220 to poprawny kompaktowy aparat cyfrowy. Bez czarowania, bez zbędnych opcji. Na uwagę zasługuje obiektyw z całkiem potężnym zoomem, jak na tka małą konstrukcję – 25-250mm (co daje 10x zoom). Dzięki połączeniu WiFi bez problemu prześlemy zdjęcia prosto do drukarki lub na smartfona. Mały ekran i brak wizjera jest pewnym problemem, jednak jest to tani aparat (sprawdź cenę) dla początkujących fotografów lub osób, które po prostu szukają czegoś, co zastąpi im smartfona i w ten sposób podniesie jakość zdjęć.

Kliknij – sprawdź parametry i cenę!

Matryca: 1/2.3″ 18,2MP
Obiektyw: 25-250mm, f/3.3-5.9
Ekran: 2.7″, 460 tys. pkt.
Filmy: 4K
Zdjęcia seryjne: 1,5fps
Wizjer: brak

Zalety:
+ zoom
+ prawdziwy kompakt

Wady:
– mało opcji
– mały ekran

 

Panasonic Lumix FZ2000

Nie najmniejszy aparat od Panasonica, oferujący za to potężny zoom (24-480mm), świetny i szybki system autofocusa oraz bardzo dobra jakoś produkowanego obrazka. Może nie jest to idealny kompakt pod względem rozmiarów, jednak na pewno nie zawiedziesz się na tym aparacie.

Kliknij – sprawdź parametry i cenę!

Matryca: 1″ 20,1MP
Obiektyw: 24-480mm, f/2.8-4.5
Ekran: 3″, 1040 tys. pkt.
Filmy: 4K
Zdjęcia seryjne: 12fps
Wizjer: EVF

Zalety:
+ matryca
+ autofocus

Wady:
– duży
– brak uszczelnienia

 

Leica Q

Tej firmy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Ogromna matryca formatu Full Frame (35mm), która genialnie radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych oraz rejestruje ogromną liczbę detali w parze z świetnym i bardzo jasnym obiektywem 28mm f/1.7 to podstawowe zalety tego aparatu. Niewiele na rynku jest kompaktów z tak dużą matrycą. Leica to też bardzo kultowa marka, więc niestety cena za model Q jest niestety wręcz przerażająca (sprawdź cenę), ale to genialny aparat.

Kliknij – sprawdź parametry i cenę!

Matryca: Full Frame, 24,2MP
Obiektyw: 28mm, f/1.7
Ekran: 3″, dotykowy, 1040 tys. pkt.
Filmy: 1080p
Zdjęcia seryjne: 10fps
Wizjer: EVF

Zalety:
+ matryca FF
+ genialna optyka

Wady:
– cena!
– filmy max 1080p

Jeżeli chcecie zobaczyć więcej aparatów podobnych do tych, to najdziecie je TUTAJ.

Zapraszamy także do zapoznania się z naszym tekstem i rankingiem wodoodpornych aparatów kompaktowych na wakacje – tutaj.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania związane z tym tematem – zapraszamy do kontaktu i zadawania pytań.

Może Ci się również spodoba